RODZAJE-SZKŁA

SZKŁO LACOMAT – CO TO JEST?

1. Czym jest Lacomat?

Lacomat jest to rodzaj specjalnego szkła z gatunku float. Float to specjalna metoda produkcji szkła sprawiająca, że jest niemal idealnie płaskie i nie posiada zniekształceń. Lacomat jest z jednej strony pokryty specjalnym lakierem, który sprawia, że szkło jest matowe.

2. Jakie są zalety szkła Lacomat:

Szkło Lacomat jest wytrzymałym szkłem, ma estetyczny wygląd. W większych taflach, np. przy drzwiach, matowy lakier zapewnia poczucie prywatności. Przy mniejszych powierzchniach, jak w szafkach kuchennych – czyni projekt lekkim. Ze względu na swoje właściwości jest odporny na zabrudzenia, wilgotne środowisko oraz promienie UV. Matowy lakier zapewnia też ochronę przeciw chemicznym środkom.

3. Jakie są wady ograniczenia szkła Lacomat:

Lacomat nie może być szkłem hartowanym, dlatego też nie powinno się używać go w warunkach, gdzie temperatura jest wyższa niż 80 stopni Celsjusza.

4. Czym szkło Lacomat różni się od szkła Lacobel?

Lacomat przepuszcza więcej światła niż Lacobel.

5. W jaki sposób można wykorzystać Lacomat?

Zastosowanie Lacomatu, tak jak przy szkle Lacobel, zależy od naszej wyobraźni. Można to szkło śmiało zastosować jako wypełnienie drzwi przesuwnych szaf czy garderób. Sprawdza się także w szafkach kuchennych oraz łazienkowych. Dzięki jego półprzezroczystości widzimy zarys przedmiotów znajdujących się w środku. Ciekawie wyglądają np. kolorowe naczynia. Lacomat stosuje się także w koncepcji drzwi jako szklanych oraz współczesnych meblach, półkach, regałach.

6. Z jakimi materiałami szkło Lacomat komponuje się najkorzystniej jako wypełnienie drzwi przesuwnych?

Lacomat, podobnie jak Lacobel kojarzy się z nowoczesnością. Lacomat bardzo dobrze prezentuje się w samotności, bez łączenia z innymi materiałami, np. wykończony jedynie aluminiowymi ramami w drzwiach przesuwnych. Jego charakter pasuje do wnętrz biurowych, a także do łazienek czy nowoczesnych sypialni. Jest też używany w kuchniach jako front szafek, w których chowamy np. szklanki, miski, kieliszki.

7. Czy Lacomat można stłuc, np. twardym przedmiotem?

Jak każde szkło, do którego przyłożymy odpowiednio dużą siłę;) Jednak szkła przeznaczone do aranżacji wnętrz są specjalnie zabezpieczane foliami bezpiecznymi.

8. Czy Lacomat może być pokrywany lakierem w różnych kolorach?

Tak, Lacomat może barwiony różnymi kolorami. Jest wówczas szkłem kolorowym z warstwą matową.

9. W jaki sposób czyści się Lacomat?

Lacomat jest odporny na detergenty chemiczne oraz alkohol. Można więc go swobodnie czyścić zwykłymi środkami chemicznymi, które używamy do czyszczenia szkła. Od strony matowej warto wyczyścić Lacomat detergentem do odtłuszczania i pozostawić do wyschnięcia (czyli zwykły płyn do naczyń).